Putin, 'Atatürk' sorusuna yanıt verdi

1822 izlenme20 Aralık 2018
Reklamlar
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 14'üncü Yıllık Basın Toplantısı'nda ABD'nin Suriye'den çekilme kararını yorumladı ve Atatürk hakkındaki bir soruya yanıt verdi.

Putin, büyük yıl sonu basın toplantısı için Rus ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2001'den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1.702 gazetecinin akredite olduğu belirtildi.

Rusya lideri Putin, Atatürk hakkında yöneltilen bir soru karşısında, "Atatürk, Rusya'nın dostuydu. Bu bizim için çok değerli" dedi.


"Atatürk, modern Türkiye'nin kurucusu" diye devam eden Rus lider, Türkiye ile şu anki ilişkilere dairse şunları söyledi:

"Türkiye NATO üyesi olmasına karşın, gördüğümüz kadarıyla bir yandan ittifakın üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getiriyor, diğer yandan da dış bir politika izliyor. Buna çok değer veriyoruz. Zira bu, ilişkilerimizde öngörülebilirlik ve istikrar için gereken koşulları yaratıyor. Bu açıdan Türkiye'nin mevcut cumhurbaşkanının (Recep Tayyip Erdoğan) rolü elbette çok büyük. Sayın Erdoğan'ın liderliği altında bu eğilimin devam edeceğini umuyoruz.

'TÜRK PARTNERLERİMİZ UZLAŞI BULMAYA HAZIR'

Hem ekonomi hem de güvenlik alanlarında Rus-Türk ilişkilerinin nasıl geliştiğinden memnun olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ülkelerimizin çıkarları bazı olanlarda birbiriyle örtüşüyor olsa da Suriye krizinin çözümünde üzerinde uzlaştığımız kararlar bulmaya çalışıyoruz. Türkiye devletinin ve halkının bu alandaki (Suriye konusundaki) ulusal çıkarlarına saygı duyuyoruz. Ama görüyoruz ki Türk partnerlerimiz de ödün vermeye ve Suriye'deki durumun iyi yönde gelişmesi adına, terörle mücadele adına ve ilişkilerimizin güçlenmesi adına bizimle birlikte uzlaşı bulmaya hazır."

'HENÜZ BELİRTİ YOK'

ABD'nin Suriye'den çekilme kararını değerlendiren Putin, "IŞİD'in Suriye'de yenildiği konusunda (ABD Başkanı Donald) Trump ile genel olarak aynı fikirdeyim. Fakat IŞİD militanlarının yeniden gruplanması riski hâlâ korunuyor. ABD askerlerinin Suriye'den çekileceği konusunuysa bilmiyorum. Biz henüz herhangi bir geri çekilme belirtisi görmüyoruz. ABD daha öncede defalarca Afganistan'dan çekileceğini söylemişti fakat hala oradalar" diye konuştu.


'Suriye anayasa komisyonunda yer alacakların listesi üzerinde Esad'la uzlaştık'

Putin, Suriye'nin yeni anayasasını yazacak komisyona ilişkin şunları söyledi: "Anayasa komisyonu kurulması için yapılan çalışmaların son aşamalarına geldiğimize inanmak istiyorum. Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanya olarak İstanbul'da buluştuğumuzda anayasa komisyonunun kurulması için yapabileceğimiz her şeyi yapmak konusunda anlaştık. Rusya bunun gerçekleşmesi için kendi payına düşeni yaptı. (Komisyonda yer alacak kişilerin) listesi üzerinde (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad ile tamamen uzlaşmış durumdayız. Listede yer alan herkes konusunda hoşnut olmasa da Esad yine de bu listeyi kabul etti. İran ve Türkiye de kabul ettiklerini söyledi."

Putin ayrıca anayasa komisyonunun kurulmasının gecikmesine BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın tutumunun sebep olduğunu da ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ege’de tatbikat krizi Karaman'da inanılmaz olay: Dürüm yerken öldü! İmam hatipten mezun oldum ama "bir daha gider misin" deseler... Okula silahla gelen kız öğrenci dehşet saçtı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suriye'den flaş açıklama: Türkiye'nin işgaline karşı...