"Biz devletiz" diyerek zorla götürdüler

361 izlenme29 Temmuz 2020
Reklamlar
Çoklu Baro direnişinde öne çıkan isimlerden biri olan Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez'in polislere kimliğini almak istemelerinin dayanağını sormasının ardından “Biz devletiz” diyerek zorla gözaltına alındı...

Çoklu Baro direnişinde öne çıkan isimlerden biri olan Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez'in polislere kimliğini almak istemelerinin dayanağını sormasının ardından “Biz devletiz” diyerek zorla gözaltına alındı. Odatv’nin edindiği bilgilere göre avukat olduğu için yasal olarak dayanağı olmamasına rağmen Dönmez’in 50 dakika boyunca zorla tutulduğu öğrenildi. Bunun üzerine Dönmez de “hürriyeti tahdid” suçundan polisler hakkında şikayetçi oldu.

Ailesiyle İskenderun'da bir restoranda yemek yiyen Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez kimliğini görmek isteyen polislerden "gerekçe" istemesinin ardından gözaltına alındı. Dönmez hakkında da herhangi bir gözaltı kararının olmadığı anlaşıldı.

Polislerin gerekçe söylemek zorunda olmasına karşılık herhangi bir açıklama yapmadan Dönmez'i gözaltına alınması baro başkanları tarafından tepkiyle karşılandı.

Avukatlar yapılan uygulamaya tepki göstererek Ekrem Dönmez'e desteklerini açıkladı. Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkur sosyal medya hesabından olayı şu sözlerle kamuoyuna duyurdu: 

“Ailesiyle yemek yediği lokantada kimliğini almak isteyen polislerden dayanak isteyen Hatay Barosu Başkanımız @AvEkremDonmez zorla götürülüp gözaltına alındı. Sosyal medya açık olduğu için bu bilgiyi sizlerle paylaşabiliyorum. Hepimiz başkanımızın yanındayız, yola çıkmaya hazırım.”

Çağdaş Hukukçular Derneği de yaptığı açıklamada, “Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, hukuki sebebe dayanmayan, keyfi kimlik sorma dayatmasını kabullenmeyince polisler tarafından gözaltına alındı. Hukuki olmayan ve ‘Devlet benim’ aklına dayanan gözaltı derhal sonlandırılsın! Av. Ekrem Dönmez'in yanındayız!” ifadelerini paylaştı.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akdeniz'de 5,7 büyüklüğünde korkutan deprem Varlık Fonu Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payını Katar’a sattı Bu görüntüyü Suudi Arabistan'da göremezsiniz ama Türkiye'de normal artık Ünlü gazeteci Barış Yarkadaş da çok konuşulacak mesaj attı, Abdullah Gül ilk kez 30 Ağustos’u kutladı